Grzegorz Ryczywolski – Wróciłem po miejsce, którego mógłbym ci ustąpić

Trzecia książka Grzegorza Ryczywolskiego to swoisty “pamiętnik ciała”. W krótkich, para-notatkowych wierszach, często zaczynających się od zapisu fizycznego odczucia czy gestu, autor oprowadza nas po swoim intymnym świecie. Zabiera do okresu dzieciństwa i dorastania, kreśli obraz relacji romantycznych czy przyjacielskich. Ulotny, zmysłowy szczegół, odnotowany z kronikarską nieraz pieczołowitością, zaczyna następnie fermentować i rozsadzać własne granice, by niepostrzeżenie przenieść czytelnika w drugą, alegoryczną przestrzeń, gdzie jednostkowe doświadczenie ustępuje miejsca pytaniom o wspólnotowość i możliwości poszerzenia zbiorowej wyobraźni.

Grzegorz Ryczywolski (1984) – autor tomów wierszy “Wiosenne porządki” i “spa”. Członek Grupy Performatywnej Chłopaki, współzałożyciel Fundacji Czułych Mężczyzn. Tata. Praktyk ruchu, tańca i muzyki. Z wykształcenia psycholog. Dorastał na wsi, mieszka w Warszawie.


.

Opinie

Czytam książkę Grzegorza jak propozycję – jest to propozycja dla świata – przyjęcia nowej, wywrotowej koncepcji męskości. W jego tekstach mężczyzna chętniej chowa głowę w zagięciu pod kolanem niż ostentacyjnie zajmuje przestrzeń świata. Chętniej też bada swoje ciało i wchodzi z nim w rozmowę: hej, czy naprawdę jesteś takie twarde, jak o tobie mówią? A jeśli nie jesteś twarde, to jakie jesteś i kto w tobie naprawdę mieszka?

Dorota Kotas

Ryczywolski robi rzecz wyjątkową i nadzwyczaj rzadko spotykaną w polskiej poezji najnowszej: pisze wiersze absolutnie bezpretensjonalne, wyciszone, momentami wręcz medytacyjne, ale jednocześnie właśnie za sprawą tej emocjonalnej dyscypliny – rozwibrowane, zapadające w pamięć, powoli, ale głęboko wwiercające się w percepcję czytelnika

Dawid Kujawa


Informacje o książce

Cena: 35 zł + koszt wysyłki
Zamówienia u autora: zielonacytryna@gmail.com

Autor: Grzegorz Ryczywolski
Wydawca: Grupa Performatywna Chłopaki
Okładka i ilustracje: Marta Tomiak
Redakcja: Kamil Brewiński
Projekt typograficzny i skład: Ewa Goral
Korekta: Joanna Kłos

ISBN: 978-83-965545-0-5
Format: 130×205 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Liczba stron: 48
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2022
Patronat medialny: ArtPapier, Fabularie, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Tlen Literacki


Książka dostępna w księgarniach:

  • Najlepsza Księgarnia, Warszawa
  • Nowa Księgarnia, Warszawa
  • Akcent, Białystok
  • Między Słowami, Lublin
  • Spółdzielnia Ogniwo, Kraków
  • Lokator, Kraków
  • Do Dzieła, Łódź

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *